Opt elevi de la Gimnaziul din satul Dîșcova, Orhei, s-au intoxicat cu gaz lacrimogen. Incidentul a avut loc astăzi, în jurul orei 10.48.
Potrivit Poliției, care s-a deplasat la fața locului, cîțiva elevi din clasa a VIII-a au găsit în preajma terenului sportiv al instituției de învățămînt un tub pulverizator cu un conţinut necunoscut. La prima recreaţie, unul dintre elevi a pulverizat conținutul din flacon în holul gimnaziului.
În consecință, opt elevi s-au ales cu intoxicații, având nevoie de ajutorul medicilor.
Ceilalți elevi nu au suferit intoxicaţii sau vătămări periculoase pentru viaţă sau sănătatea acestora.
Elevii le-au spus oamenilor legii că nu știau ce conține flaconul pe care l-au găsit. Spray-ul lacrimogen a fost ridicat de oamenii legii. Alte circumstanţe se stabilesc.
imagine arhivă
Comments are closed.