Eurovision 2018 // Trupa The Humans va reprezenta România la Lisabona

eurovision-sursa-foto-agerpres

Trupa The Humans va reprezenta România la Eurovision Song Contest 2018, de la Lisabona (Portugalia), cu piesa „Goodbye”, câştigătoare a finalei selecţiei naţionale Eurovision, care s-a desfăşurat duminică seară.

Dintre cele 15 melodii finaliste, „Goodbye” a fost desemnată, prin televot, câştigătoarea selecţiei naţionale Eurovision 2018.

Fiecare dintre cei şase membri ai trupei The Humans rezonează în acelaşi mix de stiluri muzicale, funk-pop-rock: Adi Tetrade (tobe), Alin Neagoe (bass), Alexandru Matei (clape), Alex Cismaru (chitară), Adrian Tănase (voce), Cristina Caramarcu (voce).

Cel mai recent single lansat de trupa The Humans, „Goodbye”, este compus de Alin Neagoe, Cristina Caramarcu şi Alexandru Matei.

Tot în show-ul de duminică, reprezentantul Moldovei la Eurovision, trupa DoReDos, a interpretat, în premieră, melodia care va reprezenta RM pe scena din capitala Portugaliei, „My lucky day”. Alex Calancea Band a susţinut recitalul serii, cu un fusion de folclor autentic.

Sub sloganul „All aboard”, Eurovision Song Contest 2018 va aduce, pe scena din Lisabona, reprezentanţii celor 42 de ţări înscrise în competiţie, în afară de Portugalia: Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Cehia, Danemarca, Estonia, Elveţia, Finlanda, Franţa, Germania, Georgia, Grecia, Islanda, Irlanda, Israel, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Marea Britanie, Moldova, Muntenegru, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, România, Rusia, San Marino, Serbia, Slovenia, Spania, Suedia, Ucraina, Ungaria.

Semifinalele concursului vor avea loc pe 8 şi 10 mai, iar finala, pe 12 mai.

România face parte dintre cele 18 ţări care vor concura în cea de-a doua semifinală a competiţiei Eurovision 2018, în prima semifinală fiind înscrise 19 candidate. Împărţirea ţărilor participante pe semifinale este următoarea:

• Semifinala 1 – prima parte: Albania, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Bulgaria, Cehia, Estonia, Islanda, Israel, Lituania;
• Semifinala 1 – partea a doua: Armenia, Austria, Croaţia, Cipru, Finlanda, Macedonia, Grecia, Irlanda, Elveţia;
• Semifinala 2 – prima parte: Australia, Danemarca, Norvegia, Moldova, România, Rusia, San Marino, Serbia, Olanda;
• Semifinala 2 – partea a doua: Ungaria, Georgia, Malta, Muntenegru, Letonia, Polonia, Slovenia, Suedia, Ucraina.

Ţările din grupul celor cinci mari plătitoare (big five) – Franţa, Germania, Spania, Marea Britanie şi Italia – sunt calificate direct în finală, alături de gazdă, anul acesta, Portugalia.

Ordinea intrării ţărilor în finală, care va avea loc pe 12 mai, va fi stabilită ulterior de organizatori.

sursa: Mediafax.ro

You may also like

Comments are closed.

By