Cel puţin nouă persoane au murit, iar alte 13 sunt dispărute după un incendiu produs sâmbătă la un concert desfăşurat într-un club de noapte din statul american California.
Incendiul a izbucnit în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă în cursul unui concert desfăşurat la o petrecere, în comitatul Oakland, la periferia oraşului San Francisco, notează Mediafax.
Şeful Pompierilor din Oakland, Teresa Deloche-Reed, a declarat că cel puţin 13 persoane sunt date dispărute. Conform altor surse, numărul dispăruţilor ar fi de 25.
Incendiul a avut loc în timpul unui concert al trupei Golden Donna, un eveniment la care participau circa 50 de persoane, potrivit postului KTVU-TV.
Pompierii au stabilit că sala de concerte a clubului nu avea dispozitive automate pentru depistarea şi stingerea incendiilor.
Comments are closed.