12 C
Chișinău
Saturday, April 17, 2021

Reprezentanta Moldovei la Soci s-a clasat pe locul 71 la finala de schi fond clasic

Alexandra Camenşcic, reprezentanta Moldovei la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci a ocupat locul 71 în finala de schi fond. Camenşic a ajuns la finiş cu un timp de 39:52.6. În total în cadrul competiţiei au participat 75 de sportive.

Medalia de aur i-a revenit sportivei din Polonia, Justyna Kowalczyk, cu un timp de 28:17.8.

Amintim că Alexandra Camenşcic în finala de biatlon sprint s-a clasat pe locul 84.

După 7 zile de concurs, cele mai multe medalii au câştigat sportivii din Germania – 6 medalii de aur, o medalie de argint şi una de bronz. Canada, Norvegia, Statele Unite şi Olanda – câte 4 medalii de aur, urmate de Elveţia şi Rusia.